Tradicija nije do kraja poklekla pred modernim fudbalom u Liverpulu, gde su Enfild i Gudison park odoleli pokušajima da dožive sudbinu Hajberija. Sent Džejms park takođe preživeo nekoliko pokušaja izmeštanja. Ovo je nastak priče o legendarnim ostrvskim stadionima koji su obeležili jednu fudbalsku eru.
Liverpul je možda i jedini grad u Engleskoj u kojoj je fudbalska tradicija najmanje poklekla pred modernim trendovima u fudbalu. Enfild je jedan od retkih stadiona na kojima su se utakmice igrale od samog početka fudbalskog takmičenja. Slična stvar je i sa Gudison parkom na kojem nastupa gradski rival Everton. Gudison park izgrađen je daleke 1892. godine, a na fotografiji iz 1911. godine vidi se utakmica između Engleske i Škotske.
Na jednoj od retkih fotografija uslikoj 1950. godine vidi se golman Spartaka Moskve Mikail Jakobovič Piraev kako se sprema da istrči na loptu pre nego što je zahvati fudbaler Vulverhemptona Piter Brodbent. Stadion ovog kluba izgrađen je daleke 1889. godine, i nepromenjen izgled imao je do 1993. godine kada je renoviran.
Kada bi se napravio kviz na kojem je potrebno odrediti koji se stadion nalazi na fotografiji, retko ko bi znao tačan odgovor. Na fotografiji se nalazi stadion Stamford bridž, a slika je uzeta 1987. godine na meču između Čelsija i Šefilda. Zanimljivo je da je stari stadion Čelsija više podsećao na evropske, jer su tribine iza golova bile odaljene od terena atletskom stazom. To i ne čudi imajući u vidu činjenicu da je Stamford bridž prvobitno bio dom Londonskog atletskog kluba, pre nego što je postao Čelsijevo igralište. Stamford bridž je nekoliko puta prepravljan, ali najveće renoviranje doživeo je devedesetih godina prošlog veka kada je dobio današnji moderan izgled.
Istorija Sent Džejms parka na kojem igra Njukasl je burna. Stadion je sagrađen 1882. godine, i do sada je postojalo više planova da se on izmesti na novu lokaciju, što je osujećeno. Veliko poniženje Sent Džejms park je pretrpeo pre dve godine kada je generalni sponzor ekipe, lanac sportskih butika „Sports Direct Arena" preimenovao stadion nadenuvši mu ime te kompanije. Posle velikih protesta navijača, prošle godine došlo je do sponzorstva, tako da je novi sponzor vratio stadionu originalno ime. Na fotografiji iz 1984. godine vidi se detalj iz meča Njukasla i Aston vile.
Stadion koji je poklekao pred izazovima modernog fudbala je Goldston graund na kojem je do 1997. godine igrao Brajton. Stadion, koji je izgrađen 1901. godine srušen je 96 godina kasnije, a od 2011. godine ovaj klub igra na novosagrađenom Falmeru. Na fotografiji iz 1979. godine vidi se detalj sa utakmice Brajtona i Čarltona.
Fotografija iz 1970. godine sa Lidsovog Eland rouda izgleda kao da je uslikana početkom prošlog veka. Deo tribine koji je odvojen od tribine iza gola strminom danas je nezamisliva na modernim sportskim zdanjima. Eland roud je u istoriji pretrpeo šest renoviranja, a priširen je devet puta od kada je sagrađen 1897. godine. Ipak, on se i danas nalazi na mestu na kojem je sagrađen.
Jedan od stadiona koji i dalje odoleva modernim trendovima je Grifin park koji je u vlasništvu Brentforda. Od izgradnje 1904. godine ovaj stadion je trpeo minimalne izmene. Ipak, postoje planovi da se i ovaj stadion premesti na drugu klokaciju, i to uskoro, imajući u vidu da je plac za izgradnju novog sportskog objekta obezbeđen. Na fotografiji iz 1939. godine prikazan je detalj sa meča Brentforda i Portsmuta.
Hautorn stadion na kojem igra Vest Bromvič Albion sagrađen je 1900. godine, i danas ima kapacitet od 26.272 gledalaca. Ipak, rekordna poseta na ovom stadionu zabeležena je 1937. godine kada se na meču protiv Arsenala na Hautornu okupilo više od 63.000 ljudi. Vest Bromvič Albion je za 22 godine promenio pet stadiona pre nego što se 1900. ugnezdio na Hautornu. Na fotografiji se vidi detalj iz 1957. godine sa utakmice šestog kola FA Kupa protiv Arsenala.
Jedan od najčudnijih stadiona na Ostrvu, Bejzbol graund, koji je izgrađen 1889, 2003. godine je otišao u istoriju. Ovaj stadion je prvobitno sagrađen za potrebe bejzbol kluba Derbi Kaunti, da bi ga 1890. godine preuzeo fudbalski klub Derbi kaunti, koji ga je koristio do 2003. godine kada se preselio na novi stadion. Na fotografiji iz 1970. godine vidi se detalj sa utakmice između Derbi kauntija i Mančester Junajteda u Vejtni Kupu. To takmičenje igralo se četiri godine a učestvovali su klubovi koji su postigli najviše golova u sve četiri engleske lige, a koji se nisu kvalifikovali u Evropu.
Bramal lejn u Šefildu najstariji je fudbalski stadion na svetu. Izgrađen je 1855. godine, za potrebe kriketa, ali je ubrzo postao i mesto na kojem se igra fudbal. Šefild Junajted na Bramal lejnu igra od 1889. godine, a stadion je do danas renoviran šest puta, dok je kapacitet dva puta proširen nadogradnjom objekta koji danas prima 32.702 gledalaca. Na fotografiji iz 1971. godine vidi se detalj sa utakmice između Šefild Junajeda i Birmingema. Tribina koja se vidi na fotografiji srušena je deset godina kasnije, i na tom mestu sagrađena je modernija tribina sa većim kapacitetom.