Slomljena noga, naprsla rebra, posekotina na glavi, iščašeno rame, ništa od ovoga ih nije moglo zaustaviti na putu ka pobedi. Ovo je priča o najčvršćim profesionalnim sportistima koji su, i pored teških povreda, igrali odlučujuće mečeve.
Golman Mančeser Sitija Bret Trautman je daleke 1956. godine, u finalu FA Kupa protiv Birmingema poslednjih 15 minuta igrao sa povredom jednog pršljena. I pored teške i bolne povrede Trautman je uspeo da u dva navrata odbrani svoju mrežu i potvrdi trijumf svoje ekipe od 3:1.
Bobi Baun je 1964. godine, u šestoj utakmici finala NHL lige, u poslednjoj trećini izašao na nosilima. Ipak, ovaj igrač Toronta se vratio na led u produžetku i postigao pobedonosni gol za svoju ekipu na meču protiv Detroita. Nakon meča ustanovljeno je da je Baun igrao sa slomljenom desnom nogom. Ovaj igrač je čak uspeo da odigra i nekoliko minuta u sedmom meču ove serije koju je Toronto dobio rezultatom 4:0, kada je i osvojio Stenli kup.
Veliku zaslugu za osvjajanje prve NBA titule Njujork Niksa 1970. godine imao je sjajni defanzivac Vilis Rid. Ovaj igrač je pretrpeo tešku povredu povredu butnog mišića i bilo je malo verovatno da će izaći na parket za sedmu, odlučujuću, utakmicu. Ipak, Rid je „stisao zube", i odigrao 27 minuta odlučujućeg meča, gde je ključna bila njegova odbrana na Viltu Čembrlenu u pobedi Niksa.
Na Svetskom prvenstvu u fudbalu 1970. godine legendarni Franc Bekenbauer je na polufinalnom meču protiv Italije igrao sa iščašenim ramenom. I pored svog požrtvovanja Kajzer Franca „panceri" su izgubili taj meč, ali je Italija kasnije poražena u finalu od Brazila.
Japanski gimnastičar Šun Fudžimoto uspeo je u na Olimpijskim igrama 1976. godine da završi poslednje tri rotacije sa slomljenom čašicom kolena. Ovaj hrabri gimnastičar je posle doskoka sa karika urlao u agoniji od bolova, ali uspeo je da završi sve rotacije. Na kraju je ocenjen ocenama iznad 9,5 što je njegovoj reprezentaciji obezbedilo pobedu nad Sovjetskim Savezom i zlatnu olimpijsku medalju u jednom od najuzbudljivijih ekipnih finala u istoriji gimnastike.
Košarkaš Bostona Kevin Mekhejl je 1987. godine tri meseca igrao sa slomljenim stopalom, a zatim nastavio i u 21 utakmici plej ofa. Ovaj igrač je u tom periodu u proseku igrao 39 minuta po meču, a beležio je prosek od 21,1 poena i 9,2 skoka.
Šesta utakmica finala plej ofa 1988. godine između Detroit Pistonsa i Los Anđeles Lejkersa ostala je upamćena po neverovatnoj partiji najboljeg igrača Detroita Ajzee Tomasa koji je izvrnuo i teško povredio skočni zglob u trećoj četvrtini. Saigrači su pomogli Tomasu da napusti parket, da bi se ovaj igrač ubrzo vratio da pomogne svojoj ekipi. Tomas je u poslednjoj četvrtini postigao neverovatnih 25 poena, ukupno 43 na utakmici, ali Detroit je taj meč izgubio sa poenom razlike (103:102). Na Tomasovu žalost, i sedmi meč je pripao Lejkersima koji su tako osvojili novu titulu NBA lige.
Majkl Čeng je 1989. godine pobedio Ivana Lendla u polufinalu Rolan Garosa. Čeng je veći deo meča imao strahovite grčeve u nogama, ali na kraju je slavio sa 3:2, po setovima 4-6, 4-6, 6-3, 6-3, 6-3. Nakon poslednjeg poena Čeng je pao na kolena i plakao od sreće ali i bolova. U finalu je Čeng savladao Štefana Edberga i sa 17 godina postao najmlađi osvajač grend slem turnira.
Teri Bučer je stara „engleska škola" igrača koji ne zna za bol. I pored posekotine na glavi koju je zaradio na meču kvalifikacija za Svetsko prvenstvo protiv Švedske, Bučer je tražio da se vrati u igru. Lekari su mu obmotali glavu, a Bučer se vratio na teren. Ovaj igrač je ponovo prokrvario kada je glavom udario loptu koja mu je opet otovorila posekotinu, pa je sav krvav u tim trenucima ličio kao da je bio u kavezu sa lavovima a ne na fudbalskoj utakmici.
Pit Sampras je u četvrtfinalu Ju-Es Opena na meču protiv Koreče dehidrirao, imao je grčeve u stomaku, povraćao je na terenu, umalo se onesvestio od iscrpljenosti, ali je uspeo da savlada protivnika. Kasnije je Sampras osvojio svoj četvrti Ju-Es Open.
Majkl Džordan se 1997. godine, pred peti meč finala NBA lige protiv Jute, u sred noći probudio sa jakim bolovima u stomaku, temperaturom i povraćanjem. Sve je ukazivalo da je „Njegovo leteće veličanstvo" dobilo stomačni virus, i male su šanse bile da izađe na parket u finalnoj seriji u kojoj je rezultat u tom trenutku bio 2:2. Ipak, Džordan se nekako oporavio do početka utakmice, na parketu je proveo 44 od 48 minuta, postigao je 38 poena, od čega 15 u poslednjoj četvrtini i doveo Bulse na prag nove titule koja je osvojena u narednoj utakmici. Nedavno su se pojavile spekulacije da je Džordan namerno otrovan pred taj meč, ali čak ni to nije moglo da zaustavi letećeg Majka.
Nastaviće se...